Daftar Isi:

Głośnik Plazmowy / Speaker Plasma PL: 7 Langkah
Głośnik Plazmowy / Speaker Plasma PL: 7 Langkah

Video: Głośnik Plazmowy / Speaker Plasma PL: 7 Langkah

Video: Głośnik Plazmowy / Speaker Plasma PL: 7 Langkah
Video: Głośnik plazmowy 2024, Juli
Anonim
Głośnik Plazmowy / Speaker Plasma PL
Głośnik Plazmowy / Speaker Plasma PL
Głośnik Plazmowy / Speaker Plasma PL
Głośnik Plazmowy / Speaker Plasma PL
Głośnik Plazmowy / Speaker Plasma PL
Głośnik Plazmowy / Speaker Plasma PL

Witam, w ostatnim czasie wpadł mi w rce stary telewizor kineskopowy. Z racji iż miałem dość sporo czasu wolnego mogę wam zaprezentować moją konstrukcje głośnika plazmowego.

UWAGA! NIE JEST UNTUK PROJEKT DLA POCZATKUJACYCH. BRAK ODPOWIEDNIEGO DOSWIADCZENIA MOZE SPOWODOWAĆ USZCZERBEK NA ZDROWIU LUB SMIERC! GLOSNIK GENERUJE DUZE ILOSCI OZONU - KORZYSTAC JEDYNIE W WENTYLOWANYCH/DUZYCH POMIESZCZENIACH I NIE ZOSTAWIAC URZADZENIA WLACZONEGO BEZ OPIEKI! JEST TO JEDYNIE PROJEKT EDUKACYJNY I NIE PONOSZE ZADNEJ ODPOWIEDZIALNOSCI ZA WASZE SZKODY SPOWODOWANE NIEUWAGA, BLEDEM W KONSTRUKCJI ITP

Perlengkapan

  • Trafopowielacz (może być odzyskany ze menatapgo, kineskopowego tv lub kupiony)
  • Mosfety dużej mocy, u mnie IRFP250N (na wszelki wypadek lepiej kupić kilka - ja podczas robienia projektu wysadziłem ok. 12 sztuk i powoli dochodzą kolejne… - czytaj niżej)
  • Timer Ne555 (na wszelki wypadek lepiej kupić kilka - ja podczas robienia projektu wysadziłem ok. 25 sztuk i powoli dochodzą kolejne… - czytaj niżej)
  • Zasilacz (minimal 12v 12A, najlepiej 12v ok. 20A lub więcej, więcej = głośniej = więcej prądu przechodzącego przez układ (wtedy trzeba sprawdzić czy wytrzymają mosfety itp))
  • Radiator dan wiatraki do jego chłodzenia, tak aby było jak najbardziej wydajne
  • Diody np. N4007
  • Keramik kondensator (miej więcej od 100pF lakukan 470pF (jak najwięcej wartości pomiędzy))
  • Kondensator 0.1uF
  • Kondensator odpowiedni melakukan prądu zasilacza ok. 0.47uF (przeczytaj wymagania niżej)
  • Rezystor większej mocy minimum 5-10W minimum 120Ω (u mnie 2x560Ω 10W podłączone równolegle czyli 280Ω 20W - trochę overkill, może być 2x560 5W podłączone równolegle)
  • Rezystor atau małej wartości np. 200
  • Potensi Dwa 100k Rezystor ok. 83-300 (u mnie 120Ω)
  • Odtwarzacz audio (najlepiej MP3 aby nie uszkodzić drogiego sprzętu np. telefonu UWAGA! przeczytaj niżej dokładne wymagania!)
  • Kabel mini jack
  • Grube kable, przewody (odpowiednie dobrane do prądu zasilacza!)
  • Złącza rubowe lub goldpin eńskie (lepsze rubowe);

Nie wymagane, ale przydatne:

  • Dioda wiecąca z rezystorem 1k/10k (lepiej ją dodać, pomaga przy testach)
  • Złącze eńskie minijack
  • Narzędzia itp. (zależy w jaki sposób chcecie to wykonać): Wiertarka, lutownica, Cyna, rubki, wkręty, nakrętki, dystanse (samoróbki lub kupione),
  • złączki typu WAGO
  • Płyta wiórowa, deska

MEMPERBARUI:

  • połączenie z głośnikiem (jeśli go zrobię będzie tu link do inne poradnika lub ten zostanie rozwinięty)
  • angielska wersja wkrótce/versi bahasa Inggris akan segera hadir

Langkah 1: Zasada Działania

Audio z każdego urządzenia (cały sprzęt domowy) wychodzi w postaci sygnału sinusoidalnego i za pomocą takiego sygnału nie możemy sterować mosfetami (a te trafopowielaczem). Zadaniem ne555 jest przerobienie sinusoidy na postać kwadratową, jedynie z dwoma stanami - wysokim albo niskim. W takiej sytuacji nie dość e wzmacniamy sygnał to i w prostszy sposób możemy sterować częstotliwościami, a to idzie w parze z atwiejszą kontrolą mosfetów. Wejście Audio przy pinie 5 timer będzie powodować zmiany które będą widoczne na wyjściu timer. Nie będę tłumaczył jak konkretnie działa timer, jest tego bardzo dużo w internecie, a sama zasada jest bardzo prosta.

Langkah 2: WAŻNE UWAGI

  1. Rezystor R2 (200Ohm) bercanda dengan formie zabezpieczenia aby nie zrobić zwarcia między pinami 6, 8 a 7.
  2. W miejsce kondensatora C1 można dać złącze rubowe lub goldpin aby nie tracić czasu na lutowanie (patrz niżej).
  3. untuk melakukannya podłączenia potencjometrów to… nie jest ono do końca poprawne ale jeśli użyjesz większych potencjometrów (przez dłuższy czas wytrzymają większy prąd) i nie będzizonesz
  4. Rezystor R4, kondensator C3 klik "wygłuszacz" napięcia "zwrotnego". Podczas gdy mosfety się wyłączają, pole magnetyczne na cewkach się zapada co powoduje dodatkowy skok napięcia. Element są WYMAGANE inaczej timer, mosfety jak i zasilacz mogą po prostu się zniszczyć (zasilacz może się wyłączyć i później trzeba będzie go zresetować) Przy wyższym kondensator
  5. Cewkę dla trafopowielacza należy nawinąć tak aby owinięć olehło jak najwięcej. Później można zmiejszyć liczbę aby zwiększyć moc ale trzeba uważać eby nie przesadzić i nie uszkodzić w ten sposób trafo.
  6. Dioda LED przy pinie 3 jest opcjonalna, jest ona przydatna przy sprawdzaniu poprawności działania układu
  7. ródło Audio musi olehć dobrej jakości. NIE MOŻE olehć to jakaś stara MP3 czy inny odtwarzać posiadający szumy ponieważ będą one widoczne na wyjściu ne555 przez co mosfety będą nadawać jak szalone i dużo bardziej grzaćdą.
  8. Trzeba uważać na ułożenie kabli. Przewody z wysokim napięciem nie mogą leżeć zaraz obok reszty przewodów bo będzie to oddziaływać na resztę elektroniki i w dość szybki sposób ją uszkodzi.
  9. NA RYSUNKU BRAKUJE POŁĄCZENIA MIĘDZY PINEM 2 A 6

Langkah 3: Układ Z Timerem

Układ Z Timerem
Układ Z Timerem

NA RYSUNKU BRAKUJE POŁĄCZENIA MIĘDZY PINEM 2 A 6

Aby głośnik działał poprawie należy dobrać odpowiedni kondensator oraz odpowiednią wartość potencjometrów. Wartości te zależą od konstrukcji naszego trafopowielacza.

Rezystor R2 jest w formie zabezpieczenia aby nie zrobić zwarcia między pinem 7, a 8.

W miejscu ółtego punktu można zastosować odpowiedni transoptor w celu całkowitego odizolowania układów. Zalecane jest też użycie innego ródła zasilania dla ne555. Można, a nawet trzeba dodać przełącznik aby w atwiejszy sposób wyłączać głośnik. Najlepszy w tym przypadku będzie przełącznik dwu pozycyjny z trzema nóżkami, aby gate olehł zawsze podłączony lakukan ne555 lub GND - ke też będzie zapobiegać przypadkowym włączeniw.

Dioda D1 oraz D2 są w celu zabezpieczenia oleh nie uszkodzić urządzenia audio. Mogą to być zwykłe diody np. N4007 (nie daje 100% pewności e każde urządzenie przetrwa)

Aby głośnik działał poprawnie przy włączeniu, za każdym razem należy podłączyć ródło sygnału audio. W innym przypadku timer może się spalić lub tak jak w moim przypadku - wybuchnąć.

Aby sprawdzić poprawność działania można dać diodę z rezystorem dengan pin 3 timer oraz uruchomić generator częstotliwości dan telefonie (aplikacja). Przy zmianie częstotliwości dioda powinna migać wolniej/szybciej lub wiecić jaśniej/ciemniej. Przy podłączaniu telefonu lub innego drogiego urządzenia nie podłączaj reszty układu - przypominam o możliwości uszkodzenia ródła audio

UWAGAZAPOMNIAŁEM DODAĆ REZYSTOR NA DRODZE NE555 - MOSFET. Rezystor powinien olehć o wartości ok. 100ohm

Langkah 4: Druga Część Układu

Druga Część Układu
Druga Część Układu

Na rdzeń należy nawinąć nowe uzwojenie. Trzeba nawinąć jak największą liczbę pętli tak, aby nie spalić przypadkiem trafo. Później można zmniejszyć ilość w przypadku gdy będziemy pewni e w ten sposób niczego nie uszkodzimy.

Kondensator C3 bercanda dengan "wygładzania" skoku napięcia spowodowanego przez samo-indukjce. Sepuluh elemen (wraz z równoległym rezystorem) JEST WYMAGANY - brak może spowodować uszkodzenie całej reszty elektroniki. Możliwe e wartość kondensatora będzie musiała ulegnąć zmianie - zależy to od mocy zasilacza, trafopowielacza oraz wysokości skoków napięcia.

Elementy zaznaczone czerwoną obwódką muszą olehć połączone grubymi przewodami, będzie przez nie płynąć wysoki prąd (nie licząc przewodu idącego od timera do mosfetów)

Lakukan mosfetów TRZEBA dodać radiator, najlepiej z wiatrakiem. Nie powinny się mocno grzać ale chłodzenie jest wymagane.

Niektórzy zalecają wykorzystanie diód prostowniczych zamiast kondensatora z rezystorem (oleh pozbyć się skoków napięcia) bir:

  • Przy 12v i 18 A odkłada tam się cznie 216 W w postaci ciepła
  • Powoduje to dramatyczny spadek napięcia na wyjściu trafo (nie znam dokładego powodu, jeśli coś o tym wiesz - napisz komentarz)

Langkah 5: Pemecahan Masalah

Przyczyny po części się nakładają - masalah dotyczący mosfetów może spowodować też uszkodzenie timer bądź zasilacza saya sebaliknya

Grzejące/Palące się mosfety:

  • Za mała wartość kondensatora przy trafo (skoki napięcia na zasilaczu - samoindukcja)
  • Słabej jakości (szumy) sygnał audio
  • Przewody wysokiego napięcia leżące zbyt blisko całej reszty sprzętu oraz przewodów
  • Przewody wysokiego napięcia zbyt blisko siebie (zwarcie na wtórym uzwojeniu trafopowielacza)

Timer - grzeje się/wybucha:

  • Za mała wartość kondensatora przy trafo lub zasilaczu (skoki napięcia na zasilaczu - samoindukcja)
  • Brak rezystora (lub za mała wartość) dan drodze timer - mosfet
  • Brak podłączonego ródła audio
  • potensi le ustawione
  • Brak (lub za mała wartośc) rezystora zabezpieczającego przy potencjometrach
  • Przewody wysokiego napięcia leżące zbyt blisko całej reszty sprzętu oraz przewodów

Zasilacz się wyłącza lub nie uruchamia:

  • Zwarcie - timer lub padły mosfety
  • Samoindukcja, skoki napięcia (za mała wartość kondensatora przy trafo lub zasilaczu)

Co jeszcze ? Napisz komentar!

Langkah 6: Ciesz Się Muzyką Z Twojego Głośnika

Po uruchomieniu układu (wraz z ródłem audio!) oraz skalibrowaniu (kondensator oraz potensiencjometry) powinien powstać uk wysokiego napięcia pomiędzy czerwonym przewodem u góry trafo, a jednym u

Poradnik nie jest skończony

Napisałem wszystkie najważniejsze rzeczy umożliwiające budowę głośnika. Za jakiś czas uzupełnię zdjęcia oraz nagrania.

Film jest drobnym failem z mojej strony - zacząłem nagrywać z tego samego telefonu co leciała muzyka do układu. Gdy włączyłem nagrywanie muzyka ucichła …

Jeśli zapomniałem o czymś istotnym - daj znać!

Inspiracja/Pośredni penulis/źródło

Direkomendasikan: